Global Forum

Helping Hand Global Forum

Screenshot 2014-08-20 00.52.17

hhGF 004

Executive Presidium

Board

  • Dr. Andre Gasiorowski, Chairman
  • Avraham Greenzaid
  • Dr. Avraham Sharnopolsky
  • Igal Even Ziv
  • Daniel Rosen

Presidium Members

.Israel

  • Avraham Greenzaid – Veterans Union of World War II – Fighters Against Nazism
  • Luke Gasiorowski – Helping Hand Coalition
  • Daniel Rosen – Helping Hand Coalition
  • Rita Tager – Helping Hand Coalition
  • Dr. Avraham Sharnopolsky – Hazit Hakavod – Front of Respect
  • Dr. Alex Berman – Hazit Hakavod – Front of Respect
  • David Levin – Association of Ukrainian Immigrants in Israel
  • Michail Alshansky – Association of Immigrants from Belarus in Israel
  • Aaron Molotkovsky – Amutat Zikaro

International

  • Roger West – God’s Grace International
  • Klaus Dewald – Global Aid Network (GAiN)
  • Harald Eckert – European Coalition for Israel
  • Jobst Bittner – March of the Nations
  • Ted Pearce – March of Remembrance
  • David Welch – American Friends of Helping Hands Coalition
  • Jenny Chaw – Manna 360 Travel
  • Christie Glasener – Shofar International
  • David Andrade – Line in the Sand
  • George Annadorai – Shalom Israel
  • Jeff Shelton – Israel Care And Relief Efforts (ICARE)
  • Jonathan Bernis – Jewish Voice International

GF latrun 001 Andrzej Gasiorowski

Associated Partners

International Ministries and Organizations:

International organizations: 

representing activities in 180 countries worldwide

  • Helping Hand Coalition – Dr. Andre Gasiorowski, Chairman & CEO
  • Helping Hand Global Forum (USA) – Roger West, Chairman
  • God’s Grace International – Roger West, Chairman
  • American Friends of the Helping Hand Coalition – David Welch, President
  • Christen an der Seite Israels – Harald Eckert, Chairman
  • Global Aid Network – Klaus Dewald, President
  • Israel Care And Relief Efforts – Jeff Shelton, President
  • Jewish Voice – Jonathan Bernis, President
  • March of the Nations – Jobst Bittner, President
  • March of Remembrance  Ted Pearce, Chairman
  • Manna 360 Travel – Jenny Chaw, President
  • Reach out America – Larry Williamson
  • Shalom Israel – George Annadorai, President
  • TBN Poland – Krzysztof Rompa, President
  • Praise Peace to the World Foundation – Chief Bill Williams, Samuel E Joseph – Directors

Israeli organizations: 

representing 100,000 victims of Holocaust, and 500,000 refugees / immigrants arriving to Israel (1945-2013)

  • Veterans Union of World War II – Fighters Against Nazism – Avraham Greenzaid, Chairman
  • Hazit Hakavod (Front of Respect) – Dr. Alex Berman, Chairman
  • Association of Wounded Soldiers and Partisans who Fought the Nazis – Efraim Papierny, Chairman
  • Amutat Zikaron – Aaron Molotkovsky, Chairman
  • Hazit Hakavod (Front of Respect) – Dr. Alex Berman, Chairman
  • Israeli Association of Refugee Victims of the Disaster – Yehuda Davidov, Chairman
  • Association of Immigrants from Belarus in Israel – Michail Alshansky, Chairman
  • Association of Ukrainian Immigrants in Israel – David Levin, Chairman
  • Central Organization for Jews from Arab Countries and Iran – Meir Kahalon, Director General
  • Coordination Committee of Russian Immigrants in Israel – Michael Raif, Chairman
  • World Druze Association – Dr. Akram Hasson, Chairman
  • World Organization of Libyan Jews – Meir Kahalon, Chairman
  • Front of the Respect (Hazit HaKavod – Движение «Хазит хаКавод»)
    • Israel Refugees Victims of Disaster Association – Yehuda Davidov
    • Association “Union of War Veterans” – Abram Greenzite
    • Association “Children of Disaster” – Vladimir Listengarden
    • The Israeli Association of Ukrainian Immigrants – David Levin
    • International Association of immigrants from Central Asia and Kazakhstan – Natalia Divinskaya
    • Leningrad Association – Lazar Rabbit
    • Moscow Association – Evgenia Minosyan
    • Union of Israeli Leningrad blockaders – Sonia Birul
    • The Israeli Association of Tenants, Boris Kogan
    • Ecological Association “ECOST” Nona Manusova
    • Union of Immigrant Scientists of Israel (SURI) Head – Prof. Oleg Figovsky
    • Jerusalem Technology House – Avrum Sharnopolsky
    • Technology House in Bat Yam Yevgeny Livshits
    • Scientific Engineering Association “Praktika” – Mikhail Steinman
    • Forum for the construction of social housing – Alexander Moysevich
    • Association “Scientists of the South” – Leonid Krasilshchikov
    • Association of Prisoners of Ghettos and Concentration Camps (Ashdod) – Aaron Molotkovsky
    • Shearim Association (Netanya) – Nosivech Lyudmila
    • Association of Children of the War in Nazareth Ilit – Hershkovich Anatoly
    • Amuta “Midreshet Yerushalayim” – Nira Ginsburg
    • Institute of Advanced Studies in Arad – Lyubov Gorelik
    • Association “Integration” (SHILUV) – Bela Goldberg
    • Association of Immigrant Scientists at the Universities of Israel – Moshe Belinsky
    • Association of Advanced Schools (MAPAT) – Jacob Mazganov
    • Israeli Association of Repatriate Teachers “Equality in the World of Enlightenment” – Mikhail Svoysky
    • Association “Justice for repatriates” Svetlana Semkin
    • Association “Mahanaim” Zeev Dashevsky
    • Association “Information and Knowledge – Immigrants” (MAKOR MEIDA) – Valentin Kosharsky
    • Research Center “Russian Jewry Abroad” – Julia Sister
    • Spectrum Center for Preventive Medicine of Ecology and World Chernobyl – Semen Shapiro
    • Center for Repatriate Engineers of Hasharon County – Jeanneta Weinberg
    • Association “Centurion” – Vladimir Poh
    • Jerusalem City Russian Library – Klara Elbert, Igor Kogan
    • Association “Women of Israel” – Frida Klets
    • Association of Security Professionals “Shield and Sword” – George Berenzon
    • Forum of parents-repatriates “Friendship and cooperation” – Paradise Rieger
    • Committee for the Defense of Democracy and Human Rights – Vladimir Indikt
    • High School “Impulse” – Galina Rogachevskaya
    • Renaissance-help to Former Drug Addicts – Michael Chichibaba
    • Association “Bridges of Culture” (Geshrey Tarbut) – Mikhail Greenberg
    • Association “Miktsoan 2000” – Naum Spector
    • Association for the Support of Repatriated Children – Eli Zarhin
    • Association for Culture and Education (TEENA) – Abram Thorpusman
    • Union of Inventors of Israel – Oleg Figovsky
    • Association of immigrants from Siberia, the Far East, the North and the Urals “Zauralie” – Larisa Stadler
    • Association of scientists, engineers and inventors “Anrivis” – Sergey Polyak
    • Theater Studio “MARSEL” – Volodya Teplitsky
    • Literary project “Jerusalem Anthology” – Igor Byalsky
    • Cartoonists Association “Penkom” – Gennady Kostovetsky
    • Association “Literary dialogue” – Elena Birgauz
    • Association “Civil Unity” Arkady Rutman – Mikhail Portman
    • Association “My Home in Israel” – Boris Devyatov
    • Association “Compatriots” – Bnei Artsein Leonid Tsivyan
    • Educational Association “Knowledge is the Road” – Mikhail Kisilevsky, Gennady Levitas
    • Legal Association “For the Purity of Power, Democratic and Legal Leadership” – Leonid Tsivyan
    • Society of friendship and cooperation of citizens of Israel and Russia – Pavel Aronson
    • Association of Elderly Teachers (AFTA) – Rimma Exler
    • Youth Civic Unity – Mark Goldin
    • Music Association “Harmony” – Klara Oak
    • Ecological Association “Progress” – Igor Vayspapir
    • Union of Assistance to Disabled
    • Union “Scientists and specialists of Ashkelon” – Ilya Moskovich
    • Association “Independent Academy of Sciences of Israel” – Aron Man
    • Association “Premier” Alexander Black – Sergei Migurov
    • Immigrants in the interests of development EKNANA – Jura Magner
    • Association “Quality of life for everyone and for everyone” – Isaac Rozovsky
    • Union of repatriate athletes of Israel – Volodarsky Boris
    • Israel Sports Development Association “Elsi” – Iosi Roitman
    • Association “New Era” – Ron Hodos
    • Uniting for Aliya in Lod – Rita Reinstein
    • Association “Arsenal” (Hadera) – Sima Epshtein, David Zelevensky
    • Association “Specialists under the poverty line” – Victoria Meer
    • Association “Olim Lemaan klita motslahat” – Nadya Tatarenko
    • Association “AMOS” – Boris Berman
    • Association “Sports for the North” – Oleg Brik
    • Association “House Korchak in Jerusalem” – Mikhail Polsky
    • Armenian Fraternity – Edlis Martirosyan Edward
    • Samara Fraternity – Lena Rutberg
    • Association “Teatron small” – Igor Berezin
    • Association “Mixed Family!” – Sasha Bakhmutsky
    • Association “Commitment to Peace and Social Justice” – Sasha Kogan
    • Institute of Mass Migrations – Slava Pogrebensky
    • Jewish memorial. In memory of the Jewish victims of the Soviet Regime – Aryeh Berger, Marina Turkinets
    • Association “Scientists Ofakim” – Itzhak Kadesh
    • School of Development in Ashdod – Fira Grines
    • Foundation “Keren les Kavkaz” – Yakov Bar Shimon
    • Association “Fighting Corruption” – Alex Tenzer
    • Association “Briyut Plus” Marmorita Freimorite
    • Amuta “Home and Family” – Lida Zilbe

http://hhglobalforum.blogspot.com/2013/08/presidium.html

hhc-8

screenshot-2016-12-02-20-07-12screenshot-2016-12-02-20-13-20

Screenshot 2014-08-20 00.50.01

GF latrun 080gf-latrun-161

Categories: Global Forum

Tagged as: